Srovnáváme nabídky virtuálů. Mobilní VoIP je i nadále nejvýhodnější
V posledních týdnech jsme ze všech stran bombardováni nabídkami virtuálních mobilních operátorů. Jsou jejich ceny opravdu výhodné nebo má smysl se raději dívat po levném volání jinde?
Český telekomunikační trh prochází v těchto měsících bouřlivým vývojem. Vše odstartovala společnost O2 zveřejněním nabídky tzv. Free tarifů. Tato nabídka byla následována obdobně velkorysými nabídkami od konkurenčních operátorů T-Mobile a Vodafone.
Cenově dostupné neomezené volání
Na českém trhu se tak časově neomezené volání dostalo poprvé na rozumnou cenovou hladinu. Neomezené volání bylo pochopitelně možné dojednat s operátory již dříve, ale pokud jste neměli silnou vyjednávací pozici tvrzenou velkým množstvím telefonních čísel a velkou celkovou měsíční útratou, museli jste počítat s tím, že za neomezené volání zaplatíte měsíčně na jednom čísle okolo dvou tisíc korun. Což je částka, za kterou se už „neomezené“ volání vyplatí jen velmi omezenému segmentu uživatelů – Je potřeba měsíčně provolat opravdu velké množství minut, aby byla zaplacená částka opravdu využita.
Od dubna letošního roku lze neomezené volání do všech českých mobilních sítí pořídit bez problémů za částku okolo sedmi set korun měsíčně (pokud jste ochotni se operátorovi upsat na delší období). Nicméně, jak jsme však již psali v jednom z dřívějších článků, i tato cena je za neomezené tarify poměrně nevýhodná.
V kostce řečeno, můžete sice volat neomezeně do všech sítí, avšak za cenu, která se pro zákazníka s průměrnou útratou a měsíčním voláním prostě nevyplatí. Přepočteno na provolané minuty, průměrný zákazník, který pravděpodobně najednou nezačne volat mnohem více a déle jen proto, že má neomezené volání, nedokáže volat tolik, aby se mu „neomezený“ tarif finančně vyplatil oproti některému z „omezených“ tarifů. Tam sice je potřeba platit za provolané minuty, ale ve výsledku dělá měsíční účet méně, než je cena za tarif neomezený.
Nabídka virtuálních operátorů
Neomezené tarify byly o pár týdnů později následovány nabídkami tzv. virtuálních operátorů. Virtuální operátor vystupuje ve vztahu k zákazníkovi jako suverénní subjekt poskytující telekomunikační služby (volání, SMS, data), fyzicky však virtuál nedisponuje žádným technickým zázemím. Funguje v rámci sítě jednoho ze tří dominantních mobilních operátorů a „pouze“ si pronajímá jeho technické kapacity, které přeprodává pod svojí značkou koncovému zákazníkovi. Protože spojovací náklady na jednotlivé hovory jsou pro vlastníka technického zázemí hluboko pod cenou, za kterou nabízí dominantní operátoři minutu hovoru pro koncové zákazníky, existuje prostor pro přeprodej kapacit virtuálním operátorům, kteří je dále prodávají koncovým zákazníkům a ještě na tom dokáží vydělat.
Virtuální operátoři nejsou na českém telekomunikačním trhu zase takovou novinkou. Řada z nich u nás operuje již poměrně dlouho – mnoho z vás jistě již slyšelo o „šedých operátorech“. Ti z principu fungují podobně jako virtuální operátoři (někdy se jim říká „pseudovirtuální operátoři“), avšak jejich činnost fungovala spíše na pololegální bázi – Jejich nabídka byla spíše podpultová, než oficiální a jejich činnost byla dominantními operátory (majiteli sítí) spíše tiše tolerována, než smluvně ukotvena (a také se stávalo, že majitel sítě šedého operátora prostě „zařízl“ a všichni zákazníci šedého operátora pak měli prostě smůlu a hluchý telefon).
Naproti tomu dnešní noví virtuální operátoři jsou plně oficiální subjekty se smluvním zajištěním síťových služeb s posvěcením Českého telekomunikačního úřadu, jejich zákazníci proto nemusejí mít strach z nedostupnosti služby.
Ceny za volání virtuálních operátorů
Virtuální operátoři se začínají množit v míře větší než malé a je načase si prostudovat jejich cenou nabídku. Snaží se povětšinou zaujmout levným voláním a přehlednou jednoduše strukturovanou nabídkou. Jsou však jejich ceny opravdu výhodné? Dnes se podíváme na nabídku prvních tří z nich: Bleskmobil, Mobil.cz a Tesco Mobile.
- Bleskmobil nabízí volání do českých mobilních sítí za 2,50 Kč za minutu, do zahraničí pak od 10 Kč za minutu.
- Stejně tak Mobil.cz nabízí volání po ČR za 2,50 Kč za minutu, zahraniční volání potom od 7,47 Kč za minutu.
- Tesco Mobile nabízí levnější volání v rámci vlastní sítě Tesco Mobile za 1,50 Kč za minutu, to je však kompenzované dražším voláním do standardních českých mobilních sítí (O2, T-Mobile, Vodafone) za 2,90 Kč za minutu. Volání do zahraničí pak začíná na 10 Kč za minutu.
Oproti nabídkám dominantních operátorů jde opravdu o poměrně zajímavou nabídku, nicméně když ji srovnáme s nabídkou volání přes Internet (VoIP), již tak výhodně nevypadá.
Raději volejte přes internet s VoIP operátorem
S VoIP můžete za stejné peníze volat téměř dvojnásobnou dobu - např. VoIP operátor Fayn nabízí při nulovém měsíčním paušálu volání na mobil za ceny od 1,88 Kč za minutu a volání na pevné linky dokonce od 0,47 Kč za minutu. Těmto cenám při tuzemském volání se zatím žádný z virtuálních operátorů nepřibližuje.
S VoIP můžete velmi levně volat do zahraničí – Zatímco volání v rámci českých sítí virtuální operátoři tlačí cenově dolů, po případném hovoru do zahraničí vám cifra na měsíčním vyúčtování za telefon pěkně naroste. Naproti tomu VoIP operátor Fayn nabízí volání do zahraničí za neuvěřitelně nízké ceny. Např. volání do libovolné telefonní sítě v USA při nulovém měsíčním paušálu za 0,56 Kč za minutu.
S VoIP můžete v rámci VoIP sítě volat zcela zdarma – Žádná z dosavadních nabídek virtuálních operátorů nenabízí možnost volání zdarma (byť Tesco Mobile se volání v rámci vlastní sítě snaží alespoň trochu cenově zvýhodnit). Při volání v rámci VoIP sítě voláte zcela zdarma. Jak často chcete a jak dlouho chcete.
Volejte přes internet již zítra!
Předním českým operátorem poskytujícím telefonování přes Internet je VoIP operátor FAYN. Prohlédněte si jeho oficiální web s kompletní nabídkou služeb, případně přímo volejte na číslo 910 25 25 25.